Kövess minket

Campus

Tippek másnaposság ellen

Kíváncsiak voltunk, a Campus Fesztiválon hogyan gyógyítják a másnapot a bulizók.

Megosztva

Kávé, sör, forró zuhany – mindenki másra esküszik és mindenki máshogy próbálja enyhíteni egy átbulizott éjszaka tüneteit. Egy fesztiválon különösen fontos, hogy az ember minél hamarabb helyre tudjon jönni, hiszen a sátorban úgysem lehet túl sokáig feküdni a meleg és a levegőtlenség miatt.
Kíváncsiak voltunk arra, hogy Debrecenben a Campus Fesztiválon milyen másnap elleni praktikák váltak be a legjobban – a cikk végén persze egy orvos is elmondja a véleményét!
A 25 éves András debreceni, így nem sátrazik, de a nulladik naptól kezdve itt van és bulizik. Ő arra esküszik, hogy hazafelé szigorúan sétál (ez neki körülbelül 45 perc), az útra pedig vesz magának egy ásványvizet. Bár nem a kipihentség jutna az eszünkbe róla, de váltig állítja, hogy mire kipiheni magát, semmi baja sincs, így amint visszaér a Campusra, ott tudja folytatni az ivást, ahol előző este abbahagyta.
Többen azt mondták, hogy mindig van náluk valamiféle gyógyszer (jellemzően Aspirin vagy Algopyrin), amit, ha eszükbe jut, lefekvés előtt bekapnak, de ha nem, akkor csak ébredéskor. Arra viszont már jóval kevesebben figyelnek oda, hogy reggel ne éhgyomorra szedjenek pirulát. A különböző, benzinkutakon is kapható macskajaj elleni kapszulák főleg a sátorban lakók között voltak népszerűek – hiszen még ezt a legkönnyebb elpakolni, tulajdonképpen ezek a zsebükben is elférnek.
Persze gyors körkérdésünkre kaptunk sok klasszikus választ, van, aki tejet iszik másnaposan, van, aki kávét (persze erről tudjuk, hogy nem a legjobb választás, hiszen a kávé dehidratál), és akad laza, aki még alig kel ki az ágyból, máris bont egy dobozos sört. Akik nehezen hagyják abba az ivást, azoknak az a taktikájuk, hogy ahogyan telik az idő, úgy váltanak egyre lazább fröccsre. A C-vitamin is sokak fejében úgy él, mint tökéletes eszköz a másnap ellen, így pezsgőtabletta formájában, vagy vitaminnal dúsított 100%-os gyümölcslében is közkedvelt bevitel buli után.
Találkoztunk egy fiatal lánnyal, a 19 éves Noémivel, aki arról számolt be, hogy másnaposan szörnyen kívánja a paradicsomlevet és a lilahagymát. Az arcmimikánk sokat elárulhatott, Noémi ugyanis rögtön elkezdett szabadkozni, hogy ő maga sem érti, miért pont ezeket kell fogyasztania, és hogy igazából nincs is teljesen meggyőződve arról, hogy ettől bármi is jobb lesz, de ha már a szervezete erre vágyik, akkor „ez van”. A paradicsomlé egyébként több kombinációban is felmerült, az egyik legbizarrabb receptet le is írjuk: 3 dl paradicsomlé, 1 tojássárgája (nyersen), só, bors, keverd össze és húzóra idd meg.

De mit mond az orvos?
Megkérdeztük a Debreceni Egyetem Belgyógyászati Intézetének igazgatóhelyettesét, Prof. Dr. Páll Dénest, hogy mit ajánl a macskajajra, vagy éppen annak az elkerülésére. Íme 7 tipp, hogy ne legyen annyira borzalmas buli után felkelni:
1. A „másnaposság” kezelésére igazán jó gyógymód nincs, ezért sokkal szerencsésebb megelőzni a nagyobb bajt.
2. A nagy melegben szervezetünknek sok folyadékra van szüksége, ezért fontos a folyadékpótlás: lehetőség szerint nagy mennyiségű ásványvíz fogyasztása kívánatos.
3. A rendszeres étkezés is jelentős, hiszen kedvezőtlen hatású, ha üres gyomorba kerül az alkohol.
4. Kánikulában szerencsés a tömény alkohol kerülése vagy minimalizálása, de sokat javíthat a helyzeten a bőséges víz fogyasztás.
5. A különböző alkoholfajták napon belüli keverésének kerülése mindenképpen javasolt. A nyári éjszakákon talán a „laza fröccs” a legkedvezőbb.
6. A dózisok figyelembe vétele is fontos, hiszen a „szigorúan egy pohárkával” esetén a mértékegység jelentősége kiemelt.
7. Fontos, hogy a sör jelentős vízhajtó hatással bír, vagyis „csak” sörfogyasztással nem tudjuk megoldani a folyadékpótlást.
Kattints a kommentekért

Írd le a véleményed

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés