Sport
Abszurd sztorik a 2016-os sportéletből
Idén sem volt zökkenőmentes a sportolók élete, hiszen rengeteg eltiltás, doppingbotrány, balhé mérgezte nem csak a külföldi, hanem a magyar sportéletet is. Ahogy szokták mondani: „Mindig csak a jóra emlékezz!”. Ezzel a kijelentéssel most egy cseppet szembemegyünk, ugyanis olyan történéseket gyűjtöttünk össze Nektek a nagyvilágból, amik biztosan emlékezetesek maradnak…
Nyilván Hosszú Katinka tündöklésével vagy a magyar labdarúgó-válogatott EB szereplésével kellene kezdenünk a sort, de ennél egy picit mélyebbre ástuk bele magunkat a témában. Természetesen a „riszpekt” jár a fentieknek, de mi nem az az oldal vagyunk, amelyik minden szó nélkül elmenne egy profi ökölvívó címmérkőzés mellett, arról nem beszélve, ha azt egy alvilági leszámolás miatt halasztották el. Ez szó szerint így történt februárban, mikor a WBO könnyűsúlyú Európa-bajnoki övéért Jamie Kavanagh és Antonio Joao Bento szállt ringbe. Pontosabban csak akart, hiszen már a dublini mérlegelés is botrányba fulladt, mikor rendőröknek öltözött fegyveresek kezdtek lövöldözni a helyszínen. A BBC beszámolója szerint egy ember meghalt, kettő pedig megsebesült. Az esetről videó is készült:
[vembed youtube=”l94eYMg57bs” ]
De nem csak az emberek tudnak támadást időzíteni egy sporteseményre, hanem az állatok is. Így történt ez Ecuadorban, mikor egy júliusi River Ecuador és Aucas focimeccset méhtámadás szakított félbe. A feldühödött állatok a mérkőzés 10. percében gondolták úgy, hogy megbénítják a játékot és nekitámadnak a játékosoknak és a szurkolóknak. Mivel a méheknek eszük ágában sem volt elhagyni a stadiont, ezért a meccset félbe kellett szakítani.
Az életveszély, tehát méhek formájában is fel tudja ütni a fejét, habár akadnak olyanok is, akik maguk keresik az extrém kihívásokat és néznek szembe a halállal. Ez a leírás teljesen illik az orosz Roma Alimovra, aki még januárban készítette el deszkás videóját, melyben úgy trükközget, hogy mellette több tíz autó száguld el. Alimovot egy metró is kis híján elüti. Érdemes a videóját megnézni:
[vembed vimeo=”153749243″ ]
Azért nem minden deszkás él ennyire veszélyesen, mint Alimov. Ott van például Tony Hawk és Aaron “Jaws” Homoki, akik májusban a Sony segítségével egy zérógravitációs helyiségben trükközgettek. Mondjuk, eddig sem érdekelte nagyon őket a gravitáció, most meg pláne, hogy nem, hiszen nem is volt:
[vembed youtube=”Z0nHSMM_69w” ]
A srácok tényleg elég lazák, de nem annyira, mint Usain Bolt, aki úgy dobta a díjnyertes mosolyokat augusztusban a riói olimpián a fotósoknak, hogy öröm volt nézni:
Idén, sorozatban harmadik olimpiai aranyérmét nyerte a jamaikai sprinter, de úgy tűnik, hogy az ő karrierje sem fog örökké tartani…
Ahogy Bolt otthagyta ellenfeleit százon, talán olyan gyorsan bontott szerződést a Nike Manny Pacquiao-val, aki az egyik nyilatkozatában bírálta a melegeket még februárban. „Látott már valaki két hím, vagy két nőstény alkotta párt az állatok között?” – vetette fel a kérdést a Fülöp-szigeteki bokszoló, aki egyre inkább belebonyolódott a gondolataiba és nem igen tudott kikászálódni belőle. A Nike sportszergyártó cég, amint értesült a szponzoráltja kijelentéséről, azonnal szerződést bontott vele. „Manny Pacquiao nyilatkozatát visszataszítónak találjuk” – írta a Nike a közleményében.
Az tuti, hogy Pacquiao azóta sem vigasztalja a melegeket és senkit sem, nem úgy, mint a Jo-Wilfried Tsonga, a francia teniszező, aki még januárban egy labdaszedőlánnyal volt nagyon jó fej. A sportoló a harmadik térfélcsere előtt lett figyelmes a lányra, aki – szemmel látható módon zaklatott állapotban – a pálya mellett sírdogált. Mint kiderült, a labdaszedőt egy korábbi szerva találta el az orrán. A francia odasétált a lányhoz, elvette tőle a labdákat, majd a karjánál fogva kísérte ki ellátásért. Az biztos, hogy Jo-Wilfried Tsonga a mérkőzésen túl, a nap úriemberének címét is megnyerte.
Tsonga alázatosságát, biztosan a sportnak is köszönheti, hiszen nem mindenki segítene egy idegennek, sőt akad olyan is, aki még a barátjával sem bánik kesztyűs kézzel. Ilyen például Blake Griffin, a Los Angeles Clippers kosarazója, aki barátjának húzott be januárban egy akkorát, hogy még a keze is eltörött az ütésben. Az áldozat Matias Testi volt, aki mellesleg a csapat szertárosa. Az étteremben kialakult balhé a hely előtt is folytatódott, hiszen Griffin még egy sallert adott búcsúzóul „barátjának”. A tettét a kosarazó másnap megbánta és ország világ előtt bocsánatot kért.
Ha már az ütéseknél tartunk, akkor a 2016-os év elvett egy olyan embert, akit az öklei tettek világhírűvé. Kevin Ferguson, ismertebb nevén Kimbo Slice egy floridai kórházban hunyt el júniusban. A pusztakezes bunyós és MMA harcost szívinfarktus vitte el. Halálhírére, a küzdősportok számos képviselője hajtott fejet előtte. Kimbo Slice 42 éves volt.
[vembed youtube=”tC4bUNtc1g0″ ]
Az idei év egy másik legenda karrierjét is követelte, méghozzá az amerikai Kobe Bryant-ét, aki 37 évesen vonult vissza a profi kosártól. Bryant pályafutása során öt bajnoki címet nyert a Lakersszel, kétszer választották a döntő legjobbjának, 18 alkalommal került az All Star-csapatba, 2008-ban a szezon legértékesebb játékosa (MVP) volt, kétszeres olimpiai bajnok, az NBA örökranglistáján a pontszerzők között a harmadik.
Ha már a kosárlabdánál tartunk, akkor 2016-ban történt a sportág legsimább győzelme. Ohio-ban járunk, ahol két középiskolás lánycsapat feszült egymásnak, a helyi bajnokság rájátszásában. Gilmour Academy 108 -1 arányban verte a Northeast Ohio College Prep-et. Félidőben 72-1 volt az eredményjelző táblán, a ledöbbent szurkolók nem hittek a szemüknek. A Northeast csapata egyetlen pontját büntetőből szerezte, mezőnyben 28 kísérletből, sajnos egyet sem tudtak értékesíteni.
Ahol bukás van, ott van győzelem is. Ahol álmokat rombolnak le, ott szobrokat is építenek. Mondjuk Rui Patricíónak, az Európa-bajnok portugál labdarúgó-válogatott kapusának. A 28 éves hálóőrnek a szülővárosában, Leiria sportközpontjának bejáratánál helyezik el a négy méter magas, egészalakos bronzszobrot. A Sporting játékosa, Rui Patrício 2010 novembere óta 53 alkalommal védte hazája válogatottjának hálóját. A portugál labdarúgók közül legutóbb Cristiano Ronaldo kapott szobrot, a Real Madrid csatárát ábrázoló alkotás 2014 decembere óta szülővárosában, a Madeirán található Funchal városában található.
A Ronaldo szobor azért is kerül be a válogatásunkba, mert januárban az Aranylabda-díj átadása után, valaki Messi nevét és a 10-es mezszámot festette a hátuljára, ezzel is jelezve, hogy Portugáliában sem mindenki hajt fejet a klasszis előtt.
Az Aranylabdával kapcsolatban – amit minden évben a legjobb labdarúgónak ítélnek oda – felröppent egy pletyka szeptemberben, miszerint a szobrocska és a vele tartandó díjátadó megszűnik. Gianni Infantino elnök ugyanis ismét önállóan, az Év játékosa elnevezésű díjjal szeretné jutalmazni az előző esztendő legjobb futballistáját.
Az Aranylabdát először 1956-ban adták át a francia hetilap munkatársai, a FIFA 1988-ban alapította saját elismerését, a kettő pedig 2010-ben egyesült.
Ha az új-zélandi deszkásokat kérdezzük, akkor ők tuti, hogy vágják, hogy hogyan kell szarból várat építeni. Egy áprilisban közzétett videóban megmutatják, hogy hogyan építik újjá a földrengés sújtotta városukban a helyi skatepark-ot. Ehhez, azért kellett egy kicsit a Levi’s segítsége is:
[vembed youtube=”7VDoTM9FF7U” ]
Sorainkat a magyar kempósokkal zárjuk, akik áprilisban összesen 61 érmet nyertek a Nemzetközi Kempo Szövetség (IKF) 13. világbajnokságán. A hazai szövetség tájékoztatása szerint a felnőttek rangsorában a magyar küldöttség Románia és Algéria mögött harmadikként zárt. A 28 ország részvételével megtartott eseményen összesen 31 sportolóval indult a magyar válogatott, amely 23 arany-, 11 ezüst- és 27 bronzérmet szerzett.
Tény, hogy a fent olvasható összeállításba még vagy ezer momentum bekerülhetne, ami az idei évben történt a sport világában, de az általunk összegyűjtött sztorik teljesen szubjektív okok miatt vívták ki az újrapublikálás jogát.