Stílus
Az öt leggyakoribb véletlen
Gondolsz egy ismerősödre, és utána összefutsz vele az utcán – tényleg csak véletlen lenne?
A véletlen nem a sors keze, csupán bizonyos valószínűségek bekövetkezése – ebben hisz David Spiegelhalter, a Cambride-i Egyetem kutatója, aki több mint 4000 véletlen eseményről szóló beszámolót elemzett, hogy összefüggő mintázatokat keressen bennük. Ezek között különítette el a véletlenek öt leggyakoribb típusát:
1. Egy napon születni valamelyik ismerősünkkel
2. Egyszerre bekövetkező események
3. Véletlenek nyaraláson
4. Találkozások a tömegközlekedésen
5. Rokonsághoz kapcsolódó véletlenek
Meglepő véletlennek tartjuk ezeket az eseteket, ám pusztán statisztikailag a nagy számok törvénye alapján bármilyen furcsa együttállás bekövetkezhet időről időre. A valóságban az lenne a furcsább, ha ilyen véletlenek nem történnének velünk. „A véletlen csak a megtapasztaló szemében az” – mondta Spiegelhalter, „állandóan megtörténik mindenkivel, csak nem mindenki veszi észre”.
Ha az elsőt vesszük például: 365 nap van az évben, nekünk ennél jóval több az ismerősünk, nagy a valószínűsége tehát, hogy akár több is lesz köztük, akivel egy napon van a szülinapunk. De más jelentős kapcsolatot is könnyen találhatunk random emberekkel, például hogy neki is most romlott el a telefonja, vagy ő is épp azt a könyvet olvassa, amit mi.
A másodikat épp az elmúlt hetekben tapasztaltam meg: egy cikken dolgoztam arról, hogy mit lehet tenni a besurranó tolvajok ellen – ezzel nagyjából egyidőben történt, hogy valaki besurrant a szüleim házába, és ellopta anyukám táskáját. Ilyen események vannak, hiszen a cikket is elsősorban a besurranó lopások gyakorisága miatt írtam.
A nyaraláshoz kapcsolódó véletlenek is könnyen megmagyarázhatóak: mivel elég sok embert ismerünk ugyanabból a szocio-ökonómiai státuszú csoportból, ahova tartozunk, arra is nagy az esély, hogy ezek az emberek hasonló helyeken nyaralnak.
Hasonló a helyzet a tömegközlekedéssel: ismerőseink egy nagy része adott helyekhez kötött, pl. egy környéken lakunk, egy iskolába járunk, egy helyen dolgozunk, más részükkel pedig érdeklődésben osztozunk: így nagy az esélye, hogy a fent említett helyekre menet, vagy olyan eseményeken, ami mindkettőnket érdekel, összefutunk.
(Forrás)