Kövess minket

Aztaa

Több mint 2000 éves ógörög feliratú mozaikot találtak Törökországban

Légy vidám, éld az életed – hirdeti egy ógörög nyelvű felirat azon az időszámításunk előtti 3. évszázadban készített üvegmozaikon, amelyet pénteken találtak régészek egy ásatáson a dél-törökországi Antakya tartomány Hatay városában..

Megosztva

Demet Kara, a Hatayi Archeológiai Múzeum régésze azt mondta, hogy a mű páratlan Törökországban. Hasonló mozaik is csak Olaszországban található, de a most feltárt aprólékosabb, ráadásul 2300 éves.

A kutató kifejtette: 2012-ben kezdtek el dolgozni a területen a Kulturális és Idegenforgalmi Minisztérium engedélyével, mivel a település drótvasút-projektjének munkálatai során akkor még ismeretlen romegyüttesre bukkantak. A jelenleg vizsgált réteg a római kor hellenisztikus időszakát tükrözi, akkor a város neve még Antiókia volt.


A szakember arra emlékeztetett, hogy Antiókia az akkor ismert világ harmadik legnagyobb városának számított, gazdag kulturális élettel, mozaikiskolákkal. A Gaziantep tartományban fekvő Zeugma antik települést a tudományos feltételezés szerint Antiókiában képzett mesterek munkái díszítik.

A vizsgálatok megállapították, hogy az alkotás egy ház étkezőjének a padlóját ékesítette. A lelet három jelenetet ábrázol, de a tudósok a legkifejezőbb kép alapján a „csontváz mozaik” nevet adták neki. A műnek ez a része fekete hátterű, a központi alak körül egy kenyér és egy amfóra foglal helyet.

Kara rávilágított: a római korban az elitosztály számára két tevékenység különösen fontos volt. Az egyik a fürdőzés, a másik a vacsora. Az első jelenetben egy fekete bőrű figura lapáttal pakolja a tüzet. Ez a fürdőt jelképezi. Az alkotás középső képén egy napóra látható, alatta egy korabeli ruhát viselő fiatal férfi, aki a szerkezet felé rohan, valamint a fiú háta mögött az egyik kopasz szolgája. A napóra 9 és 10 óra között áll. Az este 9 óra a rómaiaknál a fürdő idejét jelentette. Az este 10 óra a vacsora kezdetét mutatja, amelyet a fiatal igyekszik elérni. Elkésni illetlenség, a képen erre felirat utal.


A régész az utolsó jelenet, a mozaiknak nevet adó kép kapcsán arra is kitért, hogy a csontváz „jópofa”, hiszen a kezében korsót tart, mellette pedig kenyér és bor pihen.

Az ásatás a városi önkormányzat támogatásával tovább folytatódik.

MTI

Kattints a kommentekért

Írd le a véleményed

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük