Stílus
Utazz ősszel: Brüsszel, a sör és sültkrumpli városa
…meg a belga csokié és gofrié, az Európai Unió központja, valamint itt láthatjuk a Manneken Pist, az Atomiumot és a legtöbb Magritte képet – őszi úticéljaink közül a belga főváros a következő a célpont!
Hiába van október, Brüsszel utcáit még ilyenkor is megtöltik a turisták: alig lehet odaférni a „pisilő kisfiú” – többek számára csalódást okozóan pici – szobrához, amely Brüsszel egyik fő látnivalója és a város szimbóluma. Azt már kevesebben tudják, hogy a Rue de Bouchersről a Delírium sörözőnél leágazó zsákutcában a szobor kislány párját, a Jeanneke Pist is megnézhetjük, ám ez utóbbi sokkal újabb híres elődjénél. A Manneken Pis szobráról több legenda is kering: az egyik szerint III. Gottfried leuveni herceget ábrázolja, aki még csak két éves volt, amikor a csapatai megütköztek az ellenséges erőkkel, és a kisfiú egy fáról levizelte az ellenfél katonáit – ezután meg is nyerték a csatát. Egy másik történet szerint a 14. században az ellenséges seregek robbanószerekkel akarták leomlasztani a város falait, hogy elfoglalhassák Brüsszelt, ám egy kisfiú észrevette és levizelte a gyújtózsinórt, így megmentette a várost. A kis szobor további érdekessége, hogy saját stylistja van, aki ünnepi alkalmakkor mindig különböző ruhákba öltözteti. A gardróbja valószínűleg nagyobb, mint a miénk, mert már több, mint 200 ruhácskát tartalmaz!
A látványos modern szobor az 1958-as brüsszeli világkiállításra készült, és azóta a város másik legismertebb szimbólumává vált. A vas atomikus szerkezetét ábrázolja több milliárszoros nagyításban. A gömbökbe fel is mehetünk, ahol különböző kiállítások mellett az egész várost is jól beláthatjuk.
Brüsszel valódi paradicsom a képregény-rajongóknak: nemcsak a városban mindenhol fellelhető, falakra festett képregény-részeletekhez zarándokolhatunk el, hanem az összes figurát megtaláljuk a képregényboltok egyikében, sőt, még képregény-múzeumuk is van! A „Comic Book Route”-ként ismert séta több, mint 50 falfestményt érint a városban, de ha nem akarjuk az egészet végigcsinálni, párba így is úgyis belefutunk majd a belváros utcáin csatangolva.
A szürrealizmus kedvelőinek kihagyhatatlan látnivaló a Magritte múzeum, ahol a híres belga festő legtöbb képét megtalálhatjuk. Emellett kombinált jeggyel a többi kiállításra is bemehetünk, ám a múzeum annyira hatalmas, hogy csak igazán elszánt képnézegetőknek ajánlom!
Ha szeretsz enni, Brüsszel a te városod: ahol a sültkrumpli, a gofri és a csoki a nemzeti étel, ott garantáltan nem fogsz fogyókúrázni! Ez persze főleg a turistáknak van, a brüsszeliek amúgy elég egészségesen étkeznek, mint a legtöbb észak-európai országban, itt is nagy a választék mindenféle halból és teljes kiőrlésű gabonából készült ételből. Azért ha ott jársz, a mitraillette-et mindenképp kóstold meg: friss bagett sültkrumplivel megtöltve és szósszal leöntve, eredeti brüsszeli csemege! A csoki pedig a legjobb souvenier az otthoniaknak is, mert tényleg hihetetlenül finom: bárhol is vásárolsz, rosszat nagyon nem vehetsz, de az én kedvenc csokiboltom a Le Comptoir de Mathilde (Rue au Beurre, a főtér mellett), ahol a pizza alakú csokitól kezdve mindent megtalálhatunk, ami vágyálmainkban megszülethet, sőt, még saját mixet is készíthetünk egy-egy kockát összeválogatva a különböző fajtából, így mindenből tudunk kóstolni.
Az ételeknél már csak a sörök jobbak Belgiumban! Ha Brüsszelben jársz, mindenképp nézz be a Delirium Caféba, amely 2004-ben azzal került be a rekordok könyvébe, hogy 2004 féle sört kínált az étlapján. A részletes itallap 200 oldalas, és minden különleges sör leírását elolvashatjuk benne – csak aztán tudjunk választani! (Hogy megkönnyítsem: kezdésnek próbáljátok ki valamelyiket a hely nevét viselő Delirium sörök közel, de vigyázzatok, ezeknek kétszer annyi az alkoholtartalma, mint az itthoniaknak!).
Nemcsak a repjegy hihetetlenül olcsó ide, hanem ha egy hétvégére ruccanunk ki, szinte nem is kell elhagynunk a belvárost, mert a gyönyörű régi épületekből álló negyedben a legtöbb látnivalót megtalálhatjuk. A Charleroi repülőtérről a legegyszerűbben busszal juthatunk be a központba.
Képek: Helstáb Laura