Sport
10 ok, amiért érdemes jógázni!
Nem csak tíz, de száz előnyét is fel tudnánk sorolni a jógának – lássuk a legfontosabbakat!
1. Ellazít, oldja a feszültséget
Ezt említik talán a leggyakrabban a jóga kedvező hatásai között, mert az izmok feszítésével-nyújtásával és a tudatos légzéssel automatikusan kiváltja az ellazult, relaxált állapotot. Nem csoda, hogy a keleti kultúrából származó gyakorlat nálunk is egyre népszerűbb, mert az itt és mostban befelé figyeléssel segít kiszakadni a pörgésből, lecsendesíteni a gondolatokat egy fárasztó nap után.
2. Formálja az alakot, javítja az állóképességet
Ha a testi oldalát nézzük: aki már valaha kipróbálta a jógát, tudja, hogy ami kellemes, nyugis kis lazításnak tűnik, valójában kőkemény izommunka, és rendesen megedzi a testet! Ha kitartóan csinálod, már pár hét után tapasztalhatod, hogy egyre könnyebben mennek a gyakorlatok, feszesebbek az izmaid, hajlékonyabb vagy és tovább meg tudod tartani a pózokat. A jóga nem teljesítménysport, nem kell egyből lefejelni a térdünket vagy lemenni spárgába, de fokozatosan fejleszthetjük magunkat általa. Ez a sikerélmény pedig csak még több kedvet csinál a folytatáshoz!
3. Serkenti a keringést
A reggeli jógagyakorlatok kifejezetten a keringés beindítására irányulnak, feltöltenek, energizálnak: próbálj ki kávé helyett egy napüdvözlés gyakorlatsort!
4. Fájdalomcsillapító hatású
Ha fáj a hátam az egész napos számítógép előtt görnyedéstől, a legjobb gyógyszer rá egy pár jól bevált nyújtógyakorlat, ami azonnal oldja az izomfeszültséget. De ugyanígy alkalmazható a jóga fejfájásra, menstruációs fájdalomra vagy a gerinc bármilyen problémájára.
5. Javítja az emésztést
Vannak kifejezetten emésztési problémákra jó gyakorlatsorok is, levihetjük vele a hasi puffadást vagy megkönnyíthetjük a szervezetünk számára a megterhelő ünnepi ebédek feldolgozását.
6. Növeli a koncentrációt
Jógázás közben nemcsak az izmainkat mozgatjuk meg, hanem fejben is igazán ott kell lennünk: a gyakorlatok szorosan összekapcsolódnak a helyes légzéssel, így nagy koncentrációt igényelnek. Jógázással jobban megtanulunk összpontosítani egy dologra és kizárni a környezet zavaró ingereit.
7. Harmóniába hoz
A rendszeres jógázás hosszú távon általános kiegyensúlyozottságot és harmóniát teremt. Ha jógázol, nem csak a testeddel foglalkozol, hanem a lelki egészségeddel is!
8. Önismeretet ad
Jóga közben fokozottan koncetrálsz a belső érzéseidre, minden egyes izomra, a benned levő érzelmekre, ezáltal növeli a test- és éntudatosságot. A tested apró jelzéseire figyelve megismerheted a korlátaidat és az erősségeidet. Sokszor nem vagyunk saját jelzéseink tudatában, mert a külső elvárásokra figyelünk. A jóga által megtanulhatod meghallani a saját belső hangod, ami jelzi, hogy neked valójában mi a jó, és milyen helyzetekben vagy feszült.
9. Megtanít a jelenben élni
Szorongásaink legfőbb forrása, hogy a múlton rágódunk vagy a jövő miatt aggódunk, és ez meggátol abban, hogy megéljük az adott pillanat szépségét és lehetőségeit. A félelmeink valójában nem is léteznek a jelenben, így ha erre koncentrálunk, fel tudunk szabadulni. Ez történik jóga alatt is, amikor figyelünk a légzésünkre, mozdulatainkra, érzéseinkre, megnyugszunk, és elkezdjük élvezni a tüdőnkbe áramló levegőt, az izmok ellazulását, a jóleső nyújtásokat, ezt a képességet pedig előbb-utóbb átvisszük a mindennapokra is.
10. Bárhol, bármikor csinálhatod
A legjobb benne pedig az, hogy nem kell hozzá semmilyen különös tehetség vagy testi adottság, jógázni tényleg mindenki tud! Első alkalommal érdemes elmenni egy jógaórára, de utána otthon is csinálhatod, a neten rengeteg videót és gyakorlatsort találhatsz hozzá. Úgyhogy jógára fel, namaste!
Képek: pinterest.com, yinyangmother.com