Kövess minket

Kult

A költőket és a költészetet ünnepeljük a mai napon!

1964-től minden évben április 11-én, József Attila (1905-1937) születésnapján tartják Magyarországon a költészet napját. Ugyanezen a napon született 1900-ban a magyar irodalom egy másik kiemelkedő alakja, Márai Sándor is.

Megosztva

A költészet napján minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal, koszorúzásokkal, közös versmondásokkal, filmvetítésekkel, kiállításokkal, rendezvényekkel tisztelegnek a magyar líra előtt idehaza és a határon túl is. Szinte minden településen rendeznek költészetet népszerűsítő programokat: irodalmi esteket, könyvvásárokat, szavalóversenyeket, slam poetryt, verses sétát, amelynek „versállomásain” diákok mondanak verseket, a Versformansz a versismeretet teszi próbára.


A nemzetközi kezdeményezésekhez hasonlóan több városban is verssel lehet fizetni egy kávéért, bárki beviheti kedves versét, akár saját szerzeményét is, amelyeket közzétesznek a kávézóban, s versmondásért akár színházjegyet is lehet nyerni. Lesznek olyan települések is, ahol bárki felcsíptetheti kedvenc versét egy erre a célra kifeszített kötélre. A Petőfi Irodalmi Múzeumban középiskolásoknak szóló rendhagyó irodalomórával és beszélgetésekkel emlékeznek a tavaly elhunyt Juhász Ferenc kétszeres Kossuth-díjas költőre, a Művészetek Palotájában a 80 éves Csukás Istvánt köszöntik.

Emlékezetes eseményként 2012-ben Jordán Tamás Kossuth-díjas színművész vezetésével Sárváron mintegy nyolcszáz diák szavalta el egyszerre Nagy László Ki viszi át a szerelmet? című versét. Három éve versmondási rekordot döntöttek Nyíregyházán, ahol csaknem kétezren mondták el egyszerre Váci Mihály Én szőke városom című versét. Az idén is több városban várják közös szavalásra az érdeklődőket.

Április 11-én több helyen verskommandót indítanak, költészetet népszerűsítő akciókat tartanak. A hatodik alkalommal megszervezett Versmaratonon tizenkét órán át egymást váltva csaknem száz kortárs magyar költő fogja felolvasni verseit a Magyar Rádió Márványtermében. A Versmaraton nyitóprogramját, a HangHordozók verseny döntőjét április 3-án tartották, amelyre Az év versei 2016 című antológiából választott megzenésített kortárs versekkel lehetett jelentkezni. A záró rendezvény, a Hajó a vers elnevezésű dunai hajókázás már a könyvhét programjához illeszkedik. Április 9-én első alkalommal rendezik meg a főváros XII. kerületében található Költő utcában a költők futását, amelyen 42 költő váltófutásban teljesíti a 42 kilométeres maratoni távot, a stafétabotra József Attila egyik versét írják.

Idén tizenegyedik alkalommal hirdették meg a Versünnep Fesztivált, amelyre hivatásos előadóművészek, valamint a színművészeti egyetemek és szakirányú felsőoktatási intézmények hallgatói vers- és prózamondás, valamint énekelt vers, versmegzenésítés kategóriában nevezhettek. A döntő a budapesti Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán lesz április 10-én, a zsűri elnöke Huszti Péter Kossuth-díjas színművész és rendező lesz. A Fesztivál alkalmával több évfordulóról is megemlékeznek: idén van Tóth Árpád születésének 130., Pilinszky János születésének 95., halálának 35., valamint Babits Mihály halálának 75. évfordulója. A versenyzőknek a minden évben kötelező kortárs alkotás mellett az ő műveikből is választaniuk kellett, továbbá egy 1956-os témájú költeménnyel is készültek. A verseny győztese megkapja a Versünnep Fesztivál szobrát, s közönségdíjat is kiosztanak.

(MTI)

Kattints a kommentekért

Írd le a véleményed

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés