Aztaa
A magyarok harmada füvezett már életében
Nőtt a hazai drogfogyasztás 2019 és 2023 között, ez derült ki az Országos Lakossági Adatfelvétel az Addiktológiai Problémákról (OLAAP) című kutatásból – írja a Népszava.
Számokra lebontva ez azt jelenti, hogy 7,9-ről 11,1 százalékra ugrott azok aránya, akik életükben fogyasztottak már valamilyen tiltott drogot. 2-ről 3 százalékra nőtt azok aránya, akik azt mondták, az elmúlt évben, azaz a közelmúltban fogyasztottak drogot, és 1,2-ről 2 százalékra nőtt az azok aránya, akik arról számoltak be, hogy az elmúlt hónapban használtak valamilyen szert. Paksi Borbála, az OLAAP kutatója kiemelte, hogy ez azért érdekes, mert a négyévente elvégzett kutatás során 2007 óta nem mértek növekedést.
A magyar lakosságban továbbra is marihuánát fogyasztanak a legtöbben, sőt a 2019-es adatokhoz képest 2023-ra szignifikánsan nőtt azok aránya, akik fogyasztották már ezt a szert. Ugyanakkor az ecstasyt megelőzték a szintetikus kannabinoidok – többek között a herbál, a biofű, a varázsdohány. A kokain és heroin elterjedtsége tendencia jelleggel csökkent a mért időszakban.
A realitás viszont az lehet, hogy ennél bőven több a szerhasználó lehet az országban. A kábítószerhasználók elutasítottsága nagyon magas, sőt az elmúlt négy évben tovább növekedett, ma már 86,3 százalék, így nyilvánvaló, hogy az ilyen kutatások során sokan eltitkolják, hogy használtak, vagy használnak valamilyen kábítószert. A kutató szerint például a marihuána kipróbálási aránya 9,5 százalék helyett valójában 36,9 százalék lehet.