Aztaa
Életre alkalmas bolygókat találtak, viszonylag közel a Földhöz!
A 7 tagból álló bolygócsoport a Vízöntő csillagképben található, 40 fényévnyi távolságra
Hét, a Földhöz hasonló bolygót fedeztek fel, néhányukon élet is lehet – közölte tudósok egy nemzetközi csoportja szerdán Los Angelesben. Felfedezésüket a NASA washingtoni központjában, illetve a Nature tudományos magazinban jelentették be.
A bolygók – melyek mind a Földéhez hasonló vagy annál kisebb méretűek – szorosan egy halvány törpecsillag, a Trappist-1 körül keringenek, melynek mérete a Jupiteréhez hasonló. Három bolygó az úgynevezett lakható zónában van, ahol lehetséges a folyékony víz és így az élet jelenléte, a többi az övezet határán található. A kutatók először a bolygók légkörét fogják tanulmányozni ahhoz, hogy megállapítsák, lehet-e élet rajtuk.
[vembed youtube=”bnKFaAS30X8″ ]
2016 tavaszán a Liege-i Egyetem kutatója, Michael Gillon arról számolt be, hogy a Trappist-1 körül három bolygót találtak 2015 végén. Most, hogy ezek száma hétre emelkedett, Gillon úgy véli, több is lehet a Naprendszerhez hasonló bolygóhalmazban.
Egy különösen ígéretes törpecsillagra bukkantak, amely a Trappist-1 nevet kapta, mérete a Nap nagyságának tizede, ám jóval hidegebb nála. A kutatók hónapokig figyelték, és észrevették, hogy az infrajele rendszeres időközönként elhalványult, ami annak bizonyítéka, hogy objektumok keringenek körülötte. A további elemzés megállapította, hogy a kérdéses égitestek exobolygók.
[gif]http://i.giphy.com/CCf2GtcjwmBRC.gif[/gif]
A törpecsillaghoz mind a hét bolygó igen közeli pályán mozog, így a Földről nézve gyakrabban haladnak el előtte, ami rengeteg lehetőséget biztosít a megfigyelésre és adatgyűjtésre. A törpecsillag fénye jóval gyengébb, mint a mi Napunké, alig ezredrésze, sokkal lassabban égeti el hidrogénkészletét, de éppen ez teszi lehetővé, hogy a körülötte keringő bolygókon akár az élet létrejöttére alkalmas körülmények is kialakulhassanak. A feltételezések szerint legalább három bolygója a kis keringési távolság ellenére is elég hideg lehet ahhoz, hogy víz és akár élet is legyen rajta. A felfedezés arra is utal, hogy az ultrahideg törpecsillagok jelentős részének közelében lehetnek potenciálisan lakható bolygók.
A TRAPPIST név amúgy semmilyen rokonságban sem áll sem a sajttal, sem a szerzetesekkel. A bolygórendszer arról a teleszkópról kapta a nevét, amelyen keresztül figyelik. Ez chiléban, az Atacama-sivatagban található, hivatalos elnevezése pedig Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope (TRAPPIST).
Az általunk megkérdezett szakemberek szintén nagy jelentőségűnek nevezték a NASA mostani felfedezését, de egyben arra is felhívták a figyelmet, a hír valódi jelentősége majd akkor derül ki, ha a részleteket is nyilvánosságra kerülnek.
Tizenegyezer éves a világ legrégebbi csillagvizsgálója
10 éves felfedező
Így néz ki a Jupiter a Juno űrszondáról fényképezve
[highlight]Kapcsolódó cikkek:
Tizenegyezer éves a világ legrégebbi csillagvizsgálója
10 éves felfedező
Így néz ki a Jupiter a Juno űrszondáról fényképezve
Néhány millió éven belül széthullhat és gyűrűt képezhet a Mars körül egyik holdja
[/highlight]