Hiphop
OFF Média karantén playlist: zenék a négy fal közti fesztiválozáshoz
Összeraktunk egy #maradjotthon lejátszási listát, hogy a négy fal közé erőszakolt világ egy picikét táguljon.
A kijárási korlátozást meghosszabbították, a #maradjotthon kampány még nagyobb léptékeket ölt, mi pedig szájmaszk és kesztyű nélkül ki se merészkedünk az utcára. A koronavírus para komolyabb, mint eddig és az egészben az az egyik legszörnyűbb, hogy fogalmunk sincs meddig fog tartani. Ezekben az elszigetelt időkben szükség van a mentőövekre: kialakított napi rutin, opcionális önfejlesztés, sport, home office-ok és persze zene.
Az otthon ücsörgést is fel lehet tehát dobni, például a szerkesztőségünk egy része által összeállított karantén áthallásos lejátszási listával, amiből akár egyszemélyes házi fesztivált is össze tudsz dobni, elég ha a konyhában elindítod a maszkhordásra utaló dalokat, a hálószobában a bezártságon siránkozókat, míg a fürdőben a maximum higiéniát igénylő trekkeket. Alább találsz némi jellemzést a szerkesztőkre lebontott trackekhez, illetve egy fullos Spotify playlistet, amit eskü tiszta kézzel válogattunk!
Galó Kristóf
Geto Boys – My Mind Plays Tricks On Me
Pár hétnyi bezártság és korlátozott mozgástér után könnyen rezonálhat a gondolkodásunk a Geto Boys klasszikus számával – bolondját járathatja velünk a saját elménk, figyeljetek a mentális egészségre!
Amennyi időt eltöltünk a képernyő egyik oldalán, könnyűszerrel beleeshetünk abba a hibába, hogy beránt magába a virtuális tér és az életünk csak bufferel, betölt, mint egy trailer, amíg mi megülünk egy szinusz görbén. Klikkelj, zárd be, oké?
Az egyik pozitív oldala a korlátozott lehetőségeinknek, hogy okosabb pénzügyi döntésekre sarkall minket. Aki teheti, most mindenképp spóroljon, amennyit tud, maximum a létfenntartáshoz és lelki békéhez elegendő cuccot vegye – később pedig köszönje meg magának!
Wiz Khalifa feat. Tyga – Contact
Wiz Khalifa legújabb slágergyanús trackje a legrosszabbkor viseli a Contact címet, mindenesetre a maga lendületével fel tudja dobni a napjainkat.
Amikor vége lesz a járványnak, Future 2016-os slágere egy második körös hódításra fog indulni a világban, már csak a címe miatt is – reméljük a vírus nem.
Talán a mésztelepi szöveggyáros nem épp ilyen aspektusra gondolt, amikor megírta a Maszkolás című számát, most viszont a hétköznapi élet egyik nagyon fontos elővigyázatosságára hívja fel a figyelmet.
Már a sör és fű kombináció is jó lehet egy laza, otthonmaradós péntek/szombat estére, a szám címe pedig továbbépíti a szám létjogosultságát a listán. Azonban nem szabad elfelejteni: ne ess túlzásba, ne legyél trehány, aki az életre hány!
Az időtálló szám célkeresztjében a gyógyszeripar, üzenete pedig, hogy ésszel a kemikáliákkal és inkább a megelőzésre gondoljunk, mert az egészségügyünk nincs épp a toppon.
Mulató Aztékok, StackOne, Slow Village – Odabent
Megfelelően mélyre repít minket a saját gondolatainkban, hogy egy kis önreflexiót gyakorolhassunk azokban a napokban, amelyek erre a legalkalmasabbak.
A mostani legjobb menedéked a kisszoba, ami a világot jelentheti, ha megfelelően kihasználod. Segít, ha megoszthatod valakivel a kisszobát, a gondolataidat, az egymásba fűződő napokat vagy épp az erkélyen egy cét.
Egy háborodott elme naplójába pillanthatunk be – érdemes monitorozni a saját egészséged és mindennapjaid, hogy ne kerülj a srácok tolla által bemutatott személy helyébe!
A csökkentett lehetőségek közül egy nagyon fontosat meghagytak: a testmozgást. Remélem ez alatt a néhány hét, hónap alatt sokan felfedezik annak fontosságát és betegség megelőző képességét, immunrendszer építő jellegét. Menjetek ki futni hetente néhányszor és új emberként mehettek neki a karantén utáni időszaknak – Stic.man dinamikus trackje megadhatja hozzá a kellő motivációt.
Igen, minden le van zárva, a minimálisnál is halványabb szórakozási utak állnak még nyitva, Skepta klasszikusára viszont a négy fal között is lehet vibe-olni.
Skepta eme számánál még a refrén is újraértelmezhető: it ain’t safe for the block, not even for the cops! Ebből a szemszögből megnézve Skepta nem több, mint egy becsületes állampolgár, aki még a rendőrség egészsége miatt is aggódik. Awh! :$
Budapest szellemvárossá változott, ne nagyon merészkedjünk ki. Ha valamiért mégis elengedhetetlen átlépnünk az ajtónk küszöbét, a Ye féle Ghost Townt dúdolni a szájmaszkunkon keresztül tökéletes választás!
+ album: Kid Cudi – Man on the Moon
Alapból az egyik kedvenc albumom, ami egy magányos, saját démonaival küzdő fiatalember őrlődését és keserédes, néhol viszont vidám és táncolható világbaüvöltését adja a fülünkbe. Az érzelmek széles skáláját érinti a lemez, a kialakult szituációban pedig mi magunk is a legkülönbözőbb emóciókkal küzdhetünk – ez az album egy tökéletes társ a feldolgozásukra.
P. Nagy Dávid
„I’m steady tryna’ find the motive
Why I do what I do?
Freedom ain’t getting no closer
I’m locked up
They won’t let me out
No, they won’t let me out…”
A dal nem sok magyarázatra szorul… Az aranytorkú szenegáli sorai 16 év után már a világ összes lakójának ismerősen csengenek…
„Black gloves, black mask…” bár a refrén eleje futárjaink mindennapja, remélhetőleg a „He dead, you next” részig nem jutunk el sokan.
Turbo, Young Thug, Gunna – Quarantine Clean
A krízishelyzet egyik első himnusza egy sokadik, színtiszta Thugga és Gunna trapmelódia.
A ’17-es Tyler remekmű egyik legnagyobb slágere az otthonülős, unatkozós vibe-ról relevánsabb lehet mint valaha.
Ha a szükséges óvintézkedések megtétele után netán rosszabbul éreznénk magunkat, mindenféleképp forduljunk orvoshoz, hiszen a tüdőgyulladásból Danny Brown absztrakt bangere se gyógyíthat ki.
Amennyiben magányos, bezárkózott dalokról van szó, a feeling nagymestere, Kid Cudi szolgálhat a legtöbb megnyugtatással, All Alongja bármelyikünk lelkéből szólhat manapság.
„When the days change
So does my attitude
I’m messy at home
I eat a lotta junk food”
Drake – Hold On, We’re Going Home
Drake nem csupán legendás szerető, és utánozhatatlan romantikus, de ha elővigyázatosságról van szó sem hagyja cserben kiszemeltjét:
„Cause you’re a good girl and you know it
So just hold on, we’re going home”
Jay-Z, Kid Cudi – Already Home
Az első korlátozásokról szóló kormányinfó után már sokan Jay-Z sorait dúdolhatták:
„They want me to go
I’m already gone
I’m already home”
The Notorius B.I.G. – Ready to Die
Ismétlem: legyünk elővigyázatosak!
Soulja Boy – Kiss Me Thru The Phone
Ha nem is zárt össze a törvény a szerelmünkkel, egy kis romantikázásra Soulja Boy klasszikusa így is kézenfekvő ötletekkel kínál.
Egy kevésbé ismert, annál inkább minőségi emo trap előadó jammelésével zárnám a dalokat. Ha találkoztál már Aries Much Dank csatornájával vagy a How „bármelyik kedvenc kortárs rappered slágere” was made in 2 minutes videóival, tudhatod kiről van szó, ha mégsem a hosszú elzárt napok egy rakás újjal ismertethetnek meg: I’m home tonight, been waiting up
+ album: Earl Sweatshirt – I Don’t Like Shit, I Don’t Go Outside
A cím újfent magáért beszél… Ha társat keresel a szobádban szenvedve, tedd fel bátran, ha a jó kedved nem rontanád el egy deep-depis lemezzel, lehet mellőzhető.
Kersner Máté
Kötelező, hisz a név kötelez. Mindenkinek kell egy kis boldog retró bugi a kilátástalanságban.
Crywank – Obsessive Muso with No Friends
“Now my room stinks like shit / I’ve been in here too long” – istenem, bár ne rezonálnék ennyire ezzel a két sorral.
A szobám = az új munkahelyem, az új iskolám az új konditermem, az új nappalim és az új konyhám egyben.
Karanténnapló, százhuszonegyezredik nap, amikor már meghalni is uncsi.
Gryllus Vilmos – Bál, Bál, Maszkabál
Élőben streamelt koncertek és bulik garmadája vár ránk, ha már annyira báloznánk, akkor tegyük maszkban. Keep it safe and sexy.
Minden idők egyik legjobb zenekarának magával ragadó őrülete és káoszossága manapság még nagyobbat üt, különösen a kötelező izoláció heteiben.
21 Savage – Don’t Come Out The House
Pssszt…tesó…igen, te ott…csak halkan mondom: #nehagydelaházat.
Igen aktuális emós szomorkodás, hasznos, mi több, megfogadandó üzenettel.
Szerencsések azok, akik legalább nem egyedül sínylődnek otthon, pláne szerencsések azok, akik a szerelmükkel lehetnek. Nekik szól ez a dal, aminek a végén lévő ária csak hab a tortán, pont ideális a zuhany alatti reményvesztett dalolásokhoz.
Akon Locked Up, a Kendrick-protezsált Baby Keem meg Locked In – egyesüljünk hát a bezártságban.
A tökéletes háttérzene, avagy örök #mood egy hónapja.
Tyga x Curtis Roach – Bored In The House
TikTok-komaptibilis karantén-himnusz, amit nem szívesen szerepeltetek itt, de nem lehet kihagyni.
Ahogy Biggie és az EARTHGANG, úgy mi is készen állunk.
De azért ha lehet, ne adjuk fel a reményt.
$UICIDEBOYS – What The Fuck Is Happening
A kérdés, amit mindannyian feltettünk már legalább egyszer az elmúlt pár hétben.
Hogy hogy érzi magát az agyam a napokban? Hát, valahogy úgy, mint ez a szám.
Semmi pánik, a lényeg, hogy mindenki maradjon higgadt, átvészeljük.
Na jó, na jó, még egy jóéjtcigi belefér a jóéjtcigi előtt.
Brent Faiyaz – Fuck The World (Summer in London)
Üzenetem a világnak.
Skeeter Davis – The End of the World
Világvége van? Talán azért nem, bár néha jogosan lehet ilyen érzésünk 2020 eddigi teljesítménye alapján.
Az egyik legsötétebb track Earl otthonmaradós albumáról, csak hogy érezzük, milyen mélységekben is vagyunk. Zárójel: a gyászt nem kívánjuk senkinek, vigyázzatok egymásra.
+ album: Kali Uchis – Isolation
cím aktuális, a hangulat nem éppen, és pont ez a szerencse. Earl Sweatshirtre depizés után irány Kalit hallgatni és élvezni egy kicsit az április napfényt.